Olejki eteryczne jak z nich korzystać - ostateczny przewodnik

Olejki eteryczne jak z nich korzystać - ostateczny przewodnik - Amo Pura

Olejki eteryczne są często stosowane w aromaterapii, formie medycyny alternatywnej, która wykorzystuje ekstrakty roślinne w celu wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jednak niektóre oświadczenia zdrowotne związane z tymi olejami są kontrowersyjne.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki ekstrahowane z roślin.

Amo Pura - Olejki eteryczne ze związków chemicznych

Oleje wychwytują zapach i smak rośliny lub „esencję”.

Unikalne związki aromatyczne nadają każdemu olejkowi eterycznemu charakterystyczną esencję.

Olejki eteryczne otrzymuje się przez destylację z użyciem pary, wody lub metodami mechanicznymi, takimi jak tłoczenie na zimno.

Sposób wytwarzania olejków jest ważny, ponieważ olejki eteryczne otrzymywane w procesach chemicznych nie są uważane za prawdziwe olejki eteryczne.

STRESZCZENIE
Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty roślinne, które zachowują naturalny zapach i aromat lub „esencję” ich źródła.

Sprawdź nasze inne blogi:

Jak działają olejki eteryczne?


Olejki eteryczne są najczęściej stosowane w praktyce aromaterapii, w której są wdychane różnymi metodami.

Substancje chemiczne zawarte w olejkach eterycznych mogą oddziaływać z twoim ciałem na kilka sposobów.

Po nałożeniu na skórę niektóre chemikalia roślinne są wchłaniane (źródłoźródło).

Uważa się, że niektóre metody aplikacji mogą poprawić wchłanianie, takie jak nakładanie ciepłem lub na różne obszary ciała. Brakuje jednak badań w tej dziedzinie (źródłoźródło).

Wdychanie aromatów olejków eterycznych może stymulować obszary układu limbicznego, który jest częścią mózgu, która odgrywa rolę w emocjach, zachowaniach, węchu i pamięci długotrwałej (źródło).

Co ciekawe, układ limbiczny jest mocno zaangażowany w tworzenie wspomnień. To może częściowo wyjaśnić, dlaczego znane zapachy mogą wywoływać wspomnienia lub emocje (źródło,źródło).

Amo Pura - Pamięć olejków eterycznych płat limbiczny

Układ limbiczny odgrywa również rolę w kontrolowaniu kilku nieświadomych funkcji fizjologicznych, takich jak oddychanie, tętno i ciśnienie krwi.

STRESZCZENIE
Olejki eteryczne można wdychać lub rozcieńczać i nakładać na skórę. Mogą pobudzać zmysł węchu lub działać leczniczo po wchłonięciu.

Popularne rodzaje olejków eterycznych

Istnieje ponad 90 rodzajów olejków eterycznych, z których każdy ma swój niepowtarzalny zapach i potencjalne korzyści zdrowotne. Istnieją również mieszanki, które są mieszankami 2 lub więcej olejków, aby połączyć ich zalety.

Oto lista 10 popularnych olejków eterycznych i związanych z nimi oświadczeń zdrowotnych:

 • Mięta pieprzowa: stosowana w celu zwiększenia energii, poprawy trawienia i koncentracji
 • Lawenda: stosowana w celu zmniejszenia stresu, rozluźnienia umysłu i poprawy równowagi hormonalnej
 • Wiciokrzew: stosowany w leczeniu migreny, przewlekłych bólów i w celu poprawy nastroju
 • Ylang Ylang: stosowany w leczeniu lęku i zwiększaniu pozytywności
 • Kadzidło: stosowane w leczeniu bezsenności, zwalczaniu infekcji i zabijaniu bakterii bez środków chemicznych
 • Trawa cytrynowa: stosowana w celu łagodzenia bólu, leczenia bólów głowy i zapobiegania rozwojowi pleśni
 • Cynamon : stosowany w celu zwiększenia libido, wzmocnienia układu odpornościowego i łagodzenia objawów grypy
 • Sosna: stosowana w celu wyeliminowania zmęczenia, zwalczania depresji i zabijania bakterii wywołujących grypę
 • Pomarańczowy: stosowany w celu zmniejszenia alergii, poprawy nastroju i naturalnego zabijania bakterii
 • Goździk: stosowany w celu zwalczania infekcji, łagodzenia bólu gardła i zwiększenia koncentracji
  STRESZCZENIE
  Istnieje ponad 90 powszechnie stosowanych olejków eterycznych, z których każdy związany jest z pewnymi oświadczeniami zdrowotnymi. Popularne oleje to mięta pieprzowa, lawenda i drzewo sandałowe.

  Korzyści zdrowotne olejków eterycznych

  Pomimo ich powszechnego stosowania niewiele wiadomo na temat zdolności olejków eterycznych do leczenia niektórych schorzeń.

  Oto spojrzenie na dowody dotyczące niektórych typowych problemów zdrowotnych, które w leczeniu stosowano olejków eterycznych i aromaterapii.

  Stres i niepokój

  Szacuje się, że 43% osób cierpiących na stres i stany lękowe stosuje alternatywne metody leczenia w celu złagodzenia objawów (źródło).

  Amo Pura - olejki eteryczne na stres i niepokój

  Jeśli chodzi o aromaterapię, wstępne badania były dość pozytywne. Wiele osób wykazało, że zapach niektórych olejków eterycznych może współpracować z tradycyjną terapią w leczeniu lęku i stresu (źródłoźródłoźródło).


  Jednak ze względu na zapachy związków trudno jest prowadzić ślepe badania i wykluczyć uprzedzenia. Tak więc wiele opinii na temat działania olejków eterycznych na stres i niepokój było niejednoznacznych (źródłoźródło).


  Co ciekawe, stosowanie olejków eterycznych podczas masażu może pomóc złagodzić stres, chociaż efekty mogą trwać tylko podczas masażu (źródło).

  Bóle głowy i migreny

  Amo Pura - olejki eteryczne na bóle głowy i migreny

  Większość ludzi odczuwa ból głowy lub migrenę. Jest to jeden z najczęstszych powodów przyjmowania środków przeciwbólowych. Większość bólów głowy i migreny można wyleczyć za pomocą kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej.

  W latach 90. XX wieku dwa małe badania wykazały, że oblanie mieszanki olejku miętowego i etanolu na czołach i skroniach uczestników łagodziło ból głowy (źródłoźródło).

  Ostatnie badania wykazały również zmniejszenie bólu głowy po zastosowaniu mięty pieprzowej i olejku lawendowego na skórę (źródłoźródło).

  Co więcej, zasugerowano, że zastosowanie mieszanki olejku rumiankowego i sezamowego na świątynie może leczyć bóle głowy i migreny. Jest to tradycyjny perski lek na ból głowy (źródło).


  Potrzebne są jednak dalsze badania wysokiej jakości.

  Sen i bezsenność

  Brak możliwości snu to kolejna częsta dolegliwość. Istnieje wiele różnych sposobów na pozbycie się bezsenności bez konieczności przyjmowania leków. Obejrzyj artykuł tutaj.

  Amo Pura - olejki eteryczne do walki z bezsennością

  Wykazano, że pachnący olejek lawendowy poprawia jakość snu u kobiet po porodzie, a także u pacjentów z chorobami serca (źródłoźródło).


  W jednym przeglądzie przeanalizowano 15 badań dotyczących olejków eterycznych i snu. Większość badań wykazała, że wąchanie olejków - głównie olejku lawendowego - miało pozytywny wpływ na nawyki snu (źródło).

  Zmniejszenie stanu zapalnego

  Zapalenie jest częstą przyczyną bólu dla wielu populacji. Bóle pleców, stóp, kolan i bioder są powszechne.

  Amo Pura - olejki eteryczne na stany zapalne ból pleców

  Tradycyjne środki, takie jak medycyna chińska, do leczenia stanów zapalnych często obejmują olejki eteryczne. Olejki eteryczne z wiciokrzewu podobno pomagają zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból. Olejek eteryczny z wiciokrzewu najlepiej stosować jako rozcieńczony olejek do masażu, który pomaga leczyć ból pleców.

  Sugerowano, że olejki eteryczne mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych. Niektóre badania z probówek pokazują, że mają one działanie przeciwzapalne (źródłoźródło).

  Jedno z badań wykazało, że spożycie kombinacji tymianku i olejków eterycznych z oregano pomogło wywołać remisję zapalenia jelita grubego. Dwa badania na szczurach dotyczące olejków z kminku i rozmarynu wykazały podobne wyniki (źródłoźródłoźródło).

  Antybiotyk i środek przeciwdrobnoustrojowy

  Wzrost liczby bakterii opornych na antybiotyki ponownie zainteresował się poszukiwaniem innych związków, które mogą zwalczać infekcje bakteryjne.

  Badania w probówkach badały olejki eteryczne, takie jak olejek miętowy i olejek z drzewa herbacianego, pod kątem ich działania przeciwdrobnoustrojowego, obserwując pewne pozytywne wyniki (źródłoźródłoźródłoźródłoźródłoźródłoźródłoźródłoźródło).


  Jednak chociaż wyniki badań z probówek są interesujące, niekoniecznie odzwierciedlają wpływ tych olejków na twoje ciało. Nie dowodzą, że dany olejek eteryczny może leczyć infekcje bakteryjne u ludzi.naturalne środki czyszczące bez chemikaliów

  Olejki eteryczne są skuteczne jako antybakteryjne środki czyszczące i często dodaje się je do naturalnych produktów czyszczących. Przeczytaj więcej na temat stosowania olejków eterycznych w naturalnym czyszczeniu tutaj.

  Zaburzenia trawienia

  Zaburzenia trawienne, takie jak zespół jelita wrażliwego, nietolerancja laktozy i nietolerancja glutenu, dotykają w ostatnich latach coraz więcej osób.

  Olejki eteryczne, w szczególności cytryna, lawenda, mięta pieprzowa, geranium, róża i drzewo sandałowe, łagodzą objawy związane z tymi zaburzeniami.

  Szklanka wody z kilkoma kroplami olejku z mięty pieprzowej to sprawdzony sposób na uspokojenie żołądka i złagodzenie dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia.

  Bóle reumatyczne

  Różne rodzaje reumatyzmu, takie jak zapalenie stawów, zapalenie kaletki, dna moczanowa i choroba zwyrodnieniowa stawów powodują przewlekły ból i dyskomfort w stawach i tkankach miękkich. Choroby te są często nieuleczalne i zwyrodnieniowe.

  za pomocą olejków eterycznych, aby pomóc w bólu stawów i bólu reumatyzmu

  Olejki eteryczne były używane od tysiącleci, aby pomóc w objawach reumatyzmu. W szczególności olejki eteryczne z wiciokrzewu, imbiru, kolendry, cyprysu i eukaliptusa mogą złagodzić ból wywołany reumatyzmem.

  Odpowiednie olejki eteryczne rozcieńczone olejem nośnikowym i wcierane w dotknięty obszar pomagają stymulować obszar i zmniejszać ból.

  Zmęczenie i koncentracja

  Zmęczenie jest czymś, co każdy może zrozumieć. Podobnie niewiele osób byłoby w stanie powiedzieć, że cały czas mogą się w pełni skoncentrować.

  olejki eteryczne, które dodadzą Ci energii i pomogą Ci się skoncentrować

  Niektóre z najlepszych olejków eterycznych, które poprawiają nastrój i pomagają poczuć energię i koncentrację, to cynamon, bazylia, geranium, mięta i rozmaryn.

  Ostre wdychanie jednego z tych olejków może dać natychmiastowy efekt lub możesz rozprzestrzenić efekt za pomocą aromaterapii.

  STRESZCZENIE
  Olejki eteryczne były stosowane od wieków w leczeniu dolegliwości i łagodzeniu objawów. Przeprowadzono ograniczoną liczbę badań klinicznych w celu udowodnienia skuteczności.

  Jak wybrać odpowiednie olejki eteryczne

  Wiele firm twierdzi, że ich oleje są „czyste” lub „klasy aromaterapii”. Jednak terminy te nie są powszechnie zdefiniowane i dlatego mają niewielką wagę. Prawdziwie czyste olejki eteryczne zawierają tylko 1 składnik.

  sprawdź, jak czyste są olejki eteryczne

  Biorąc pod uwagę, że są to produkty nieuregulowanego przemysłu, jakość i skład olejków eterycznych mogą się znacznie różnić (źródło).


  Testowanie czystości olejków eterycznych jest skomplikowane. Najbardziej niezawodną metodą badania czystości jest zastosowanie spektrometru mas w laboratorium.

  Pamiętaj, aby wybierać tylko oleje wysokiej jakości:

  • Czystość: Znajdź olej, który zawiera tylko aromatyczne związki roślinne, bez dodatków i olejów syntetycznych. Czyste oleje zwykle zawierają nazwę botaniczną rośliny (taką jak Lavandula officinalis), a nie terminy takie jak „olejek eteryczny z lawendy”.
  • Jakość: Prawdziwe olejki eteryczne to te, które zostały najmniej wymienione w procesie ekstrakcji. Wybierz niezawierający substancji chemicznych olejek eteryczny, który został wyekstrahowany przez destylację lub mechaniczne tłoczenie na zimno.
  • Reputacja: Kup markę, która ma reputację producenta wysokiej jakości produktów.
  STRESZCZENIE
  Oleje wysokiej jakości wykorzystują wyłącznie czyste związki roślinne ekstrahowane przez destylację lub tłoczenie na zimno. Unikaj olejków rozcieńczonych syntetycznymi substancjami zapachowymi, chemikaliami lub olejami.

  Bezpieczeństwo i skutki uboczne olejków eterycznych

  To, że coś jest naturalne, nie oznacza, że jest bezpieczne.

  Rośliny i produkty ziołowe zawierają wiele bioaktywnych związków, które mogą zaszkodzić zdrowiu, a olejki eteryczne niczym się nie różnią.

  Jednak po inhalacji lub w połączeniu z olejem bazowym do stosowania na skórę większość olejków eterycznych jest uważana za bezpieczną. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę inne osoby w twoim otoczeniu, które mogą wdychać aromat, w tym kobiety w ciąży, dzieci i zwierzęta domowe.

  Niemniej jednak mogą powodować pewne działania niepożądane, w tym (źródło):

  • wysypki
  • ataki astmy
  • bóle głowy
  • reakcje alergiczne

   Podczas gdy najczęstszym działaniem niepożądanym jest wysypka, olejki eteryczne mogą powodować poważniejsze reakcje.

   Olejki najczęściej kojarzone z działaniami niepożądanymi to lawenda, mięta pieprzowa, drzewo herbaciane i ylang-ylang.

   Oleje bogate w fenole, takie jak cynamon, mogą powodować podrażnienia skóry i nie należy ich stosować na skórę bez połączenia z olejem bazowym. Tymczasem olejki eteryczne z owoców cytrusowych zwiększają reakcję skóry na światło słoneczne i mogą wystąpić oparzenia.

   Bardzo niewiele badań dotyczyło bezpieczeństwa tych olejków dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, którym zwykle zaleca się ich unikać (źródłoźródłoźródłoźródłoźródło).

   STRESZCZENIE
   Olejki eteryczne są ogólnie uważane za bezpieczne. Mogą one jednak powodować poważne działania niepożądane u niektórych osób, zwłaszcza jeśli zostaną zastosowane bezpośrednio na skórę lub połknięte.
    

   Jak wybrać idealny olejek eteryczny

   Wybrany olejek eteryczny będzie zależeć od celu - czy chcesz, aby poprawił Ci nastrój, czy też chcesz poprawić swoje zdrowie? Czy po prostu lubisz pyszny aromat olejków eterycznych zamiast świeczki zapachowej?

   Poszukaj inspiracji na naszych stronach kolekcji.

   Jak używać olejków eterycznych

   Istnieje kilka sposobów stosowania olejków eterycznych w zależności od efektów, które próbujesz osiągnąć. Można je stosować do aromaterapii, miejscowo nakładanej na skórę, do masażu, a nawet w butelce ze sprayem.

   Aromaterapia

   Stosowanie olejków eterycznych w aromaterapii polega na rozproszeniu olejków w powietrzu i wdychaniu aromatu. Aromaterapia jest szczególnie skuteczna w połączeniu z medytacją lub jogą.

   Istnieje kilka sposobów użycia olejków eterycznych w aromaterapii.

   Dyfuzor zapachowy

   Do rozproszenia olejków eterycznych użyj dyfuzora. Większość dyfuzorów wykorzystuje technologię ultradźwiękową do wytwarzania zimnej pary. Możesz przeczytać nasze inne posty na blogu, aby uzyskać więcej informacji na temat nawiewników aromatów i nawilżaczy powietrza.

   Suche odparowywanie

   Używanie olejków eterycznych do suchego odparowywania jest najprostszą metodą, aby się nimi cieszyć. Wystarczy nałożyć 2-3 krople na wacik i cieszyć się zapachem przez kilka dni. Skutecznym sposobem na to jest mała miska z kilkoma wacikami.

   To natychmiastowy sposób na dodanie świeżego aromatu do domu, idealny do przykrycia nieprzyjemnych zapachów, takich jak buty czy ryby.

   Parowanie parą

   Inną prostą metodą wdychania olejków eterycznych jest dodanie kilku kropli do miski wrzącej wody i wdychanie pary. Jest to szczególnie skuteczne w leczeniu zatkanego nosa lub owłosienia głowy.

   1 kropla olejku z mięty pieprzowej i 1 kropla olejku z goździków zmieszane razem w misce z wrzącą wodą to niezwykle skuteczny sposób na naturalne leczenie owłosienia głowy lub bólu głowy.

   Używanie pary do stosowania olejków eterycznych jest bardzo bezpośrednie i silne, nie zaleca się, aby małe dzieci stosowały tę metodę.

   Butelka z rozpylaczem

   Inną metodą cieszenia się olejkami eterycznymi jest mieszanie ich z wodą w butelce ze sprayem. W naszym artykule na temat skutecznych naturalnych metod zarządzania całym domem bez środków chemicznych znajdziesz pomysły na to, jak połączyć to z innymi składnikami, takimi jak ocet lub sok z cytryny, i zrobić naturalne produkty czyszczące z dodatkiem olejków eterycznych.

   butelka z rozpylaczem olejków eterycznych

   Czyste olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego butelkę należy potrząsać przy każdym użyciu. 2-5 kropli olejku eterycznego w 100 ml wody powinno wystarczyć.

   Naszym ulubionym zastosowaniem tej metody jest spryskiwanie dywaników, starych dywanów i mat do jogi. Zapach pozostanie na kilka dni.

   Tematycznie

   Aby w pełni wykorzystać korzyści zdrowotne olejków eterycznych, można je stosować miejscowo. Można to zrobić na dwa sposoby.

   1. Kup mieszany olejek eteryczny, który można bezpiecznie nakładać bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj oznacza to, że zostały one rozcieńczone olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub orzechowy, dzięki czemu można go bezpiecznie nakładać na skórę.
   2. Kupuj tylko czyste olejki eteryczne i sam je rozcieńczaj. Jest to metoda, którą zalecamy, ponieważ tańsze oleje są często rozcieńczane chemikaliami lub płynami ropopochodnymi, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia.

   Zalecamy mieszanie czystych olejków eterycznych z olejem nośnikowym w stężeniu nie większym niż 3-5%. Jednak w przypadku dzieci należy stosować maksymalnie 0,5% stężenia.

   Ważne jest, aby przetestować niewielki obszar skóry przed nałożeniem całego. Zapewnia to, że nie powoduje podrażnień.

   Wspaniały naturalny olejek do masażu (źródło) to mieszanka olejku z awokado, olejku lawendowego i olejku z wiciokrzewu.

   Doustnie

   Niektóre olejki eteryczne można spożywać doustnie, ale należy to robić bardzo ostrożnie i zgodnie z instrukcjami producenta. Większość olejków eterycznych może spowodować poważne szkody, jeśli zostaną spożyte w niewłaściwej dawce.

   Istnieje kilka sposobów przyjmowania olejków eterycznych. Najczęstsze to 1-2 krople do szklanki wody lub herbaty. W ten sposób należy stosować wyłącznie olejki eteryczne, które są bezpieczne do spożycia.

   Możesz użyć olejków eterycznych do gotowania, aby nadać mocny smak. Przykładem przepisu na olejki eteryczne może być kilka kropli oleju cynamonowego w cieście przed pieczeniem.

   Inną popularną metodą jest dodanie kropli olejku do kapsułki warzywnej i połknięcie. Jest to najlepszy sposób na spożywanie olejków eterycznych z korzyściami jelitowymi, takimi jak olej imbirowy, lub w celu ułatwienia trawienia olejkiem eterycznym z trawy cytrynowej (źródło).

   WNIOSEK

   Olejki eteryczne są ogólnie uważane za bezpieczne do wdychania lub stosowania na skórę, jeśli zostały połączone z olejem bazowym. Powinny być spożywane tylko wtedy, gdy zalecają to instrukcje producenta.

   Olejki eteryczne były stosowane od wieków w naturalny sposób w leczeniu chorób. Istnieje jednak tylko kilka badań klinicznych uzasadniających oświadczenia zdrowotne.

   Daj nam znać w komentarzach poniżej, jak używasz olejków eterycznych.

   Sprawdź nasze inne blogi:


   Zostaw komentarz

   Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem